Na samym wstępie należy przedstawić czym jest dezynfekcja. Proces ten polega na usuwaniu bakterii, grzybów albo wirusów, za pomocą profesjonalnych środków na bazie alkoholu lub bez niego. Wyniki dezynfekcji są uzależnione od środków które używamy. Alkoholowy płyn do dezynfekcji tak rzeczywiście możemy zrobić sami w dobrych proporcjach. Choć dużo spośród nas preferuje zakupić gotowy płyn do dezynfekcji powierzchni w sklepie, który spełni nasze wymagania. Sporo z was zada pytanie czy dezynfekcja i sterylizacja to to samo. W okresie procesu sterylizacji są likwidowane wszelkie drobnoustroje, natomiast dezynfekcja zezwala na zlikwidowanie jedynie wegetatywnych form mikroorganizmów.
Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy jednak bezalkoholowy płyn do dezynfekcji który dobrać?
Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu to substancja najczęściej używana w gabinetach. Zawiera ona zazwyczaj substancję aktywną, którą są czwartorzędowe związki amonowe – tzw. QAV. Ich zasadnicza cecha to błyskawiczny sposób działania. Dezynfekowana przestrzeń staje się znacznie szybko sucha, dzięki czemu potrafimy przeprowadzać zabieg.

Alkoholowy płyn do dezynfekcji ma także minus, bowiem nie potrafimy ich w żaden sposób rozcieńczać. Jeśli to zrobimy nie będą one dezynfekować powierzchni skutecznie. Musimy także upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednia aby zastosować płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu. Takie wyroby jak drewno, akryl nie nadają się, aby używać do ich mycia alkoholu, dlatego należy mieć to na uwadze. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji upora się poradzi sobie tam gdzie alkoholu nie możemy stosować. Tego rodzaju płyny idealnie sprawdzą się na takich wyrobach jak plastik, skóra naturalna bądź syntetyczna. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jego wartość jest dość wyższa jest on troszkę droży przecież jego działanie jest znacznie dłuższe.

Ważnym plusem jest zapach, który jest niesamowicie miły dla środowiska. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji może mieć także chlor, ale przed jego zastosowaniem powinniśmy dokładnie przeczytać instrukcję. Nie wolno go aplikować na wiele płaszczyzn, a jego zapach będzie unosił się w powietrzu przez długi czas. Niezależnie od wybranego płynu czy jest to bezalkoholowy płyn do dezynfekcji https://med-store.pl/higiena-i-dezynfekcja-gabinetu/14 albo z alkoholem należy w czasie dezynfekcji stosować się do określonych reguł. Zawsze należy nałożyć rękawiczki ochronne. Płyn do dezynfekcji powierzchni potrafi nas uczulić czy poparzyć. Wszystkie narzędzia, które mają być oczyszczone należy wstępnie przemyć, an następnie ulokować w urządzeniu do dezynfekcji, które ma alkoholowy płyn do dezynfekcji. Po zakończeniu sterylizacji należy zapakować hermetycznie narzędzia, aby były czyste do okresu innego użycia. Zużyte materiały lub narzędzia należy wyrzucić do określonych pojemników na śmieci medyczne. Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy bezalkoholowy płyn do dezynfekcji nadają się idealnie do usunięcie drobnoustrojów, ale musimy pamiętać, aby procedura była regularnie przeprowadzana.